Tradiční český výrobce
plastových i hliníkových oken a dveří


Používáme německé profily Používáme německé profily

Zeptejte se nás: 573 504 131 739 559 051 (servis)

Proč zvolit V okno?

  Český výrobce
německá kvalita
  Rodinná firma od 1998
  Vlastní výrobní haly
  Servis do 10 dní
  Kalkulace
poradenství ZDARMA
Tour de Formosa - AKTUALIZOVÁNO
Tour de Formosa - AKTUALIZOVÁNO

Pavel Pastrnek a David Studýnka z cyklistického oddílu SK SKIVELO neslyšících jsou na silničním etapovém závodě v Taiwanu...

Evropský pohár 3. kolo
Evropský pohár 3. kolo

Neslyšící cyklisté Pavel Pastrnek, Jan Čapek, David Studýnka, Lumír Vascily a Renata Šulákova vyrazili do Maďarska...

Evropský pohár 2. kolo
Evropský pohár 2. kolo

O víkendu se uskutečnilo druhé kolo Evropského poháru neslyšících v Radíkově nedaleko Olomouce.

Archiv novinek

Jaká okna na chatu (plastová, dřevěná, hliníková?)

Jaká okna na chatu (plastová, dřevěná, hliníková?)

To je otázka, kterou si položí každý majitel chaty či jiného objektu. Jak si vybrat okna mezi těmi různými materiály a tvary, velikostmi a jinými parametry, které nabízí dnešní trh? Vycházejme tedy z toho, že chata je náš druhý domov, jezdíme tam za odpočinkem, ale zároveň tam nejsme tak často jako doma. Potřebujeme tedy nejen hezká okna, ale i bezpečná, robustní a praktická okna.

Jaká okna jsou nejlepší na chatu?

To je otázka, kterou si položí každý majitel chaty či jiného objektu. Jak si vybrat okna mezi těmi různými materiály a tvary, velikostmi a jinými parametry, které nabízí dnešní trh?

Vycházejme tedy z toho, že chata je náš druhý domov, jezdíme tam za odpočinkem, ale zároveň tam nejsme tak často jako doma. Potřebujeme tedy nejen hezká okna, ale i bezpečná, robustní a praktická okna.

Vycházejme ze skutečnosti, že chata je většinou dřevostavba, nebo stavba s velkým podílem dřevěných prvků a je komponována v přírodním prostředí. Nejvhodnější variantou se mi jeví volba eurooken, jsou sice cenově výš než třeba okna plastová, ale splňují více předpoklady, proč si je pořídit. Takových parametrů které bychom měli zvážit je více, například:

 • vzhled,
 • materiál,
 • užitečnost,
 • údržba,
 • bezpečnost,
 • ochrana proti vloupání atd.

Pojďme si tedy přiblížit, co jsou tedy eurookna . Eurookno je označení pro novodobý typ oken, které jsou vyráběny zhruba od roku 1995.

Dřevěná eurookna jsou velice jakostní a tvarově stálé. Charakteristickým prvkem pro eurookna je eurohranol, ze kterých se tyto okna vytvářejí. Eurohranol je vyroben z lepených lamel vrstvených ze tří až čtyř vrstev dřeva. To zaručí, že se okno bude tvarově stálé a nebude se dále deformovat a kroutit. Lamely nebo-li eurohranoly jsou vyráběny z čistého radiálního řeziva bez vad. Je několik základních profilů eurohranolů, které se liší hlavně rozměrem. Nejběžnější profil eurohranolu je IV68. Lamely jsou mnohdy vyráběny z typů dřeva jako dub, smrk či borovice.

Zasklení oken je hlavním faktorem ovlivňujícím propustnost tepla, ta se u eurooken pohybuje od k = 1,1 WK-1m2 do k = 2,9 WK-1m2 . Při čemž platí, že čím nižší propustnost tepla, tím nižší tepelné ztráty. Povrch okna je možné pokovovat pro maximální izolační, ale i estetické vlastnosti. Na trhu je možné pořídit i různá bezpečnostní skla proti rozbití.

Běžně se u eurooken používá celoobvodové kování , které se pohodlně ovládá jednou klikou. Kování může mít tří polohy či dokonce čtyři polohy. Kvalitnější provedení kování umožňuje buď okno otevřít na stranu, či vyklopit, nebo použít k výměně vzduchu tzv. mikroventilaci, která je určená pro dlouhodobou ventilaci a je možné ji mít otevřenou i když prší.

Těsnění eurooken je dvoukomorové a celoobvodové. Vyztuženo je silikonovým páskem, který zajistí tvarovou stálost a těsnost i v průběhu času, k tomu stačí pouze údržba v podobě každoročního naazání glycerinem.

Výhody eurooken

 • Stavební jednotkou je dřevo, což je přírodní, reprezentativní materiál, který vytvoří pocit sounáležitosti s přírodou.
 • Svými tepelně - izolačními vlastnostmi se mohou srovnávat s plastovými okny a dokonce v některých parametrech je i předčí.
 • Dřevěná eurookna jsou přirozenější jak materiálově, tak pocitově, než plastová okna.
 • Vypadají přirozeněji.
 • Trvanlivost eurooken je při správné instalaci a údržbě až 50 let.
 • Eurookna se lépe přizpůsobují individuálním potřebám.

Nevýhody eurooken

 • Eurookna jsou finančně náročnější, přibližně o 10 – 20%.
 • Pro zachování neměnnosti vzhledu, je vhodné alespoň jednou za dva roky aplikovat speciální balzám, ten se aplikuje za pomocí houbičky.
 • Dle klimatických podmínek, se za 15 – 25 let doporučuje opravný nátěr.

Media: Sxc.hu (msagansk)

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

Přehled kontaktů

V okno s.r.o
Skaštice 149, Kroměříž

Tel.: +420 573 504 131
Email:
Web: V okno

Zobrazení: Klasické / Mobilní

Zpravodaj

Přihlášením k odběru novinek (newsletteru), získáte výhody v podobě akcí a slev na naše výrobky a služby. Dále také rady a informace typu seřízení oken a jak se o okna starat...

Přihlásit k odběru
 • googleplus
 • youtube
 • instagram
Tyto stránky ukládají soubory cookies, které pomáhají k jejich správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více o cookies Rozumím